Scroll Top
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Covid-19 Aşı Sırası

 • Aşağıda yer alan Covid-19 aşı sırası listesi Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Yani resmi listedir ve aşılar bu sırayla uygulanacaktır. Listeye bakıldığında görülecektir ki, 18 yaş altındaki herkes, listedeki sıraya göre, aşı olacak. 18 yaş altındakiler için henüz aşı düşünülmüyor.  Liste tamamlandığında, T.C. Sağlık Bakanlığı isteyen herkesin aşıya ulaşabilmesini planlamaktadır.
 • Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ya da hastalığı başkasına bulaştırması riski kimin daha yüksekse, daha erken aşılanacaktır. Ayrıca, toplumsal yaşamın işleyişinde sorun yaşanmaması için, bazı sektörler de öncelikli sayılmıştır. Liste sırası bunlara göre oluşturuldu.
 • Hem aşamalar, hem de aşamaların alt başlıkları sıralıdır. Yani, 2. aşama 3. aşamadan önce aşı olacaktır. Ama 2. aşamanın 1. grubu (hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler),  2. gruptan (50-64 yaş arası bireyler) daha önce aşı olacaktır. Ama 1. grubun 1. sırası (Milli Savunma Bakanlığı) 2. sıradan (İçişleri Bakanlığı) daha önce aşı olacaktır.
 • Kişi birden fazla öncelik sırasına sahipse, öncelik sırası yüksek olana göre aşılanacaktır. Örneğin, 65 yaşında ve taşımacılık sektöründe çalışan bir kişinin aşı sırası şöyle belirlenir. Taşımacılık sektörü için aşı sırası 2. aşamanın 1. grubunun 9. sırasındadır. 65 yaş için aşı sırası 1. aşamanın 3. grubunun 4. sırasıdır. Bu durumda kişi, daha öncelikli olan, 1. aşamanın 3. grubunun 4. sırasında aşı olacaktır.
 • Öncelik sırasında olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Sıralamayı belirleyen Sağlık Bakanlığı. Ancak sıralamayı hatırlatan bir elektronik sistem var. Kişinin hangi gruba ait olduğu sistemde kayıtlı. Kişi hangi grupta ise, sıra o gruba geldiğinde, sistem kişiye bir sms uyarısı gönderiyor, ya da E-nabız’da uyarı veriyor. Zaten, her aşamadan sonra Sağlık Bakanlığı bir kamuoyu duyurusu da yapacaktır. Öncelik sırasında olup olmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki 2 yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak şu unutulmamalıdır; eğer aşı sırası size gelmemişse, e-nabız ya da sms size öncelikli olmadığınızı söyleyecektir.
  • E-nabız sistemine girebilirsiniz. E-nabız sistemine giriş yapıldığında, ekranda “COVID-19 aşısı durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız” uyarısı çıkıyor. Tıkladığınızda ise aşı öncelik sıranız ile ilgili uyarı geliyor.
  • Kısa mesaj (SMS) atabilirsiniz. Aşı için öncelikli grupta olup olmadığınızı kısa mesaj (SMS) ile öğrenmek için AŞI yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası ve T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp 2023’e kısa mesaj (SMS) gönderebilirsiniz. (Örnek: AŞI 12345678910 1234)
 • Sıranız gelince randevu alabilirsiniz. Sıranız gelmişse, E-nabız sistemi, randevu için bağlantı da veriyor. Bağlantıya tıklayıp size en uygun hastane ya da aile hekiminden randevu alabilirsiniz. Aşılama için öncelikli grupta iseniz Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS web, MHRS mobil, Alo 182) üzerinden de randevu alabilirsiniz. Temas riskini en aza indirmek için lütfen, randevu almadan sağlık kuruluşuna başvurmayınız.
 • 2. doz Covid-19 aşısı için randevu alabilirsiniz: Birinci doz Covid-19 aşısını yaptırdıktan sonra, e-nabız sistemine girip, aşı durumunuzu sorguladığınızda, karşınıza, yaptırdığınız aşı ile ilgili bilgiler ve ikinci doz aşının yaptırılma tarih aralığı çıkıyor. Dilerseniz aynı sayfadan randevunuzu hemen alabilir ya da aşı tarihinin yaklaşmasını bekleyebilirsiniz.
 • Aşı tercihi: Biontech ya da Sinovac tarafından üretilen aşılardan birini tercih edebilirsiniz. Randevu işlemi sırasında bunu belirtmeniz gerekiyor. Sinovac aşısı kamu hastanelerinin yanı sıra aile hekimliklerinde de yapılabiliyor.

Covid-19 Aşı Sırası Listesi

Sıranızı bulmanın en kolay yolu şudur. Listenin en başından başlayın. Okuduğunuz sıra sizinle ilgili değilse, bir alt sıraya geçin. Sizinle ilgiliyse, o sırada aşı olacaksınız demektir, daha aşağıdaki sıralar bakmaya gerek yok.

Kırmızı: Aşılama başlamadı Yeşil: Aşılama sürüyor Siyah: Aşılama tamamlandı

 1. Aşama
  1. Sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf, vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil), tüm (kamu, serbest) eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil)
  1. Yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar
  1. 65 yaş ve üstü bireyler
   1. 85 yaş ve üstü bireyler
   1. 80-84 yaş arası bireyler
   1. 75-79 yaş arası bireyler
   1. 70-74 yaş arası bireyler
   1. 65-69 yaş arası bireyler
 2. Aşama
  1. Hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler
   1. Milli Savunma Bakanlığı
   1. İçişleri Bakanlığı
   1. Kritik görevlerdeki kişiler
   1. Zabıta, özel güvenlik
   1. Adalet Bakanlığı
   1. Cezaevleri
   1. Eğitim Sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri)
   1. Gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.)
   1. Taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar
  1. 50-64 yaş arası bireyler
   1. 60-64 yaş arası bireyler
   1. 55-59 yaş arası bireyler
   1. 50-54 yaş arası bireyler
 3. Aşama
  1. Kronik hastalığı olan kişiler
   1. Kronik hastalığı olan 40-49 yaş arası bireyler
   1. Kronik hastalığı olan 30-39 yaş arası bireyler
   1. Kronik hastalığı olan 18-29 yaş arası bireyler
  1. Diğer gruplar
   1. 40-49 yaş arası bireyler
   1. 30-39 yaş arası bireyler
   1. 18-29 yaş arası bireyler
 4. Aşama: Aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar