Scroll Top
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Aşı, Bağışıklık ve PCR Testi Sorgulaması

Aşı, bağışıklık ve PCR testi bilgileri e-Nabız ya da HES kodu üzerinden öğrenilebilir

Bildiğiniz üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işyerlerine 02.09.2021 tarih ve 41515602-000/99 sayılı “İşyerlerinde COVID-19 Tedbirleri” konulu bir yazı göndermiştir. Bu yazıya göre, çalışanlar kendileriyle ilgili aşağıdaki bilgileri işverenine ulaştırmalıdır. 

  • Kovid-19 aşıları tamamlamış mı: Şu an herhangi bir Kovid-19 aşısı için asgari 2 doz vurulmak gerekiyor.
  • Kovid-19 geçirerek edindiği bağışıklığın süresi devam ediyor mu: Şu an eğer son 6 ay içerisinde PCR testi pozitif çıkmışsa bağışıklığın sürdüğü kabul ediliyor.
  • Güncel PCR testinin sonucu negatif mi: Şu an, ilk iki maddenin yanıtı olumsuz ise, haftada bir (öğretmen ve okul çalışanlarında haftada iki) kez yaptırdığı PCR testinin sonucunun negatif olması isteniyor.

Sağlık Bakanlığı yaptığı teknik geliştirmelerle, bu 3 bilgiye e-nabız ya da HES kodu üzerinden ulaşılabilmesini sağladı.

e-Nabız aracılığıyla

e-Nabız sistemine giriş yapıldıktan sonra “COVID-19” bağlantısına tıklanır ve aşağıdaki adımlar izlenerek alınan belgeler işverene ulaştırılır.

  • Aşı kartı: “COVID-19” sayfasındaki “COVID-19 Aşı Kartı” bağlantısına tıklanır ve açılan sayfadan alınır.
  • Bağışıklık sertifikası: “COVID-19” sayfasındaki “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” bağlantısına tıklanır ve açılan sayfadaki “Bağışıklık Sertifikası” bağlantısına tıklanır ve açılan sayfada “Bağışıklık Sertifikası Oluştur” bağlantısına tıklanarak alınır. Bu alandan, son 6 ay içerisinde COVID-19 pozitif test sonucunuz olması durumunda Bağışıklık Sertifikanızı oluşturabilirsiniz.  Yoksa, “Kişi sertifika oluşturma kriterlerine uygun değildir.” uyarısı çıkmaktadır.
  • COVID-19 Test Sertifikası: “COVID-19” sayfasındaki “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” bağlantısına tıklanır ve açılan sayfadaki “COVID-19 Test Sertifikası” bağlantısına tıklanır ve açılan sayfada “Test Sertifikası Oluştur” bağlantısına tıklanarak alınır. Bu alandan, son 72 saat içerisinde yapılmış ve Negatif sonucu olan COVID-19 testleri için Test Sertifikanızı oluşturabilirsiniz. Yoksa, “Kişi sertifika oluşturma kriterlerine uygun değildir.” uyarısı çıkmaktadır.

HES kodu aracılığıyla

Yapılan güncelleme ile Hayat Eve Sığar ya da bununla bağlantılı uygulamalar üzerinden bu bilgileri sorgulamak artık mümkün. Yani, çalışanın oluşturduğu HES kodu işyeri tarafından sorgulandığında, kişinin risk durumu ile aşı, bağışıklık ve test verileri aynı anda listelenebiliyor. Ancak, bu sorgulama işlemi çalışanın onamını gerektirdiğinden, çalışanın bu verilerin sorgulanabilmesine izin vermesi gerekiyor. Bunun için, uygulamanın Gizlilik Politikası bu onam ihtiyacı ile onamın nasıl verilip iptal edilebileceğini anlatacak şekilde güncellenmiş. İlk kullanımda onay vererek giriyorsunuz, sonra isterseniz, uygulamanın menüsündeki “HES Kod Ayarları” sayfasından aşı, bağışıklık ve test hakkında verdiğiniz izinlerin hepsini ya da bazılarını iptal edebiliyorsunuz.