İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Güncellenen Temaslı Takibi Rehberinde Neler Değişti?

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon rehberi 20.09.2021 tarihinde güncellendi. Rehberin bir önceki sürümü 28.05.2021 tarihini taşıyordu.

Bu sürümde gelen en kritik değişiklikleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Aşı yaptıran ya da hastalığı geçiren kişiler bir Covid-19 hastasına maske-mesafe-süre koşullarına “uymadan” temas ederse “yakın temaslı” değil “temaslı” kabul edilecek. Böylece bu kişiler artık karantinaya alınmayacak ve HES kodları da risksiz görüneceği için çalışma ya da iş yaşamını sürdürmekte bir sorun yaşamayacaklar.
  • Aşı yaptıran ya da hastalığı geçiren kişiler bir Covid-19 hastasına maske-mesafe-süre koşullarına “uyarak” temas ederse bu kişiler “temaslı” bile kabul edilmeyecek. Herhangi bir işlem yapmadan hayatlarına devam edecekler.
  • Endişe verici varyantlarla “hasta” olan kişilerin karantinası 14. günün bitiminde PCR testi yapılmadan sonlandırılacak.
  • COVID-19 hastasıyla aynı uçakta seyahat eden yolculardan iki ön, iki arka ve iki yan koltukta oturan kişiler artık maske kullanımına bakılmaksızın yakın temaslı kabul edilecek.

Değişiklikleri tüm ayrıntısıyla ve önceki sürümle kıyaslayarak görmek için lütfen buraya tıklayınız.