Scroll Top
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

Reçete Problemi Hakkında (Dip.Tescil No Güncelleme)

Son zamanlarda bazı İşyeri Hekimi Arkadaşlarımız dan yazdığı reçetelerin Eczaneden alınamaması ile ilgili sorular geliyor.

Bu durumu tespit etmek ve düzeltmek için şu adımlar takip edilmelidir.

1- Doktor Bilgi Bankasın da (E-devletten giriş yaptıktan sonra sorgulama alanından yazıp ilgili sayfaya gidebilirsiniz veya Google a Doktor Bilgi Bankası yazdığınızda çıkacak ilk siteye giriş yapabilirsiniz. Sitenin sol tarafında TC, Baba Adı ve Doğum Tarihi bilgileri girildiğinde Doktorla ilgili detaylar geliyor )  İşyeri Hekiminin Kaydı yok ise veya Diploma Tescil Numarası yanlış yazıldı ise önce bunu tespit etmek gerekiyor.

2- Diyelim ki böyle bir durum yok, bu durumda Doktorun Kaşe si üzerinde Diploma Tescil No yazıyor mu ona bakalım. Yazmıyorsa Eczane ilacı vermez. Çünkü Diploma Tescil No ya göre sorgulama yapıyor. Kaşesi eski olan Doktorlar yeni kaşe yaptırıp Diploma Tescil No Ekletmeliler.

3- 1.Kısımda yazdığımız gibi eğer Doktor bilgi bankasında Diploma Tescil No yazmıyor ise, veya yanlış No yazıyor ise, bunun 2 türlü düzeltme durumu var.  1.si Hızlı olması isteniyorsa Ankara’ya Sağlık Bakanlığına gidilip güncelleme yapılır. İşyeri Hekimlerimizin Bakanlığa giderken yanlarında mutlaka Diploma ve Kimlikleri olmalı.   2.si ise Faks ve Telefon yolu ile ulaşmak. Burada işlem daha uzun sürebilir. Reçeteler eskiden sorunsuz alınabiliyordu çünkü  Eczaneler Diploma No ile sorgulayıp ilaçları veriyorlardı,  şimdi ise Diploma Tescil No’yu sorgulayıp Doktorun ad-soyadını görüp onay veriyorlar ve ilaçları alabiliyoruz.

4- Diğer bir HATA ise ; Firmada SGK’nız bulunmamaktadır hatası. Bu hata tamamen Eczanede yanlış ekranda sorgulanmasından kaynaklanıyor. Diploma Tescil No sorgulandığında hata alınmayacaktır.

 

Aramalar :

Diploma Tescil No güncelleme işlemi
İşyeri Hekimi reçete problemi
Doktorun yazdığı reçeteyi Eczaneden alamamak